Dan Petrescu schimbă prea mulți jucători

De Jurnalul Național Sport 78 citiri
3 min citire

Cornel Dinu nu a fost foarte surprins de eșecul lui CFR Cluj, de luni seară, în fața lui Poli Iași. Fostul mare fotbalist și antrenor știe care a fost cauza înfrângerii.

Dan Petrescu preferă, de la începutul sezonului, să schimbe mulți jucători în meciurile din Liga 1, comparativ cu duelurile din cupele europene, iar asta s-a simțit în partida din etapa a 14-a. CFR Cluj a cedat cu 1-2 în fața moldovenilor, după ce a deschis scorul în minutul 10, prin Valentin Costache. Gazdele au egalat până la pauză, minutul 45, prin Juan Pablo Passaglia și au punctat decisiv în partea secundă, minutul 76, după reușita Adrian Gallego.

”La cum s-a jucat, rezultatul e corect, chiar dacă CFR a primit toate favorurile de la federația română paralelă cu fotbalul. A mai fost pe teren și un martor îmbrăcat în negru, Marius Avram. Meciul nu s-a jucat la Iași, după ce s-au invocat tot felul de chichițe. Botoșani e mai aproape de aeroportul de la Suceava, iar la Botoșani nu a fost nici publicul ostil de la Iași. Dan Petrescu a folosit doar trei jucători care au fost la meciul cu Rennes, Arlauskis, Susic și Camora. În monologul lui, Dan Petrescu e un cârcotaș, având în vedere aprecierile pe care le face. Nu văd nicio scuză. A avut 8 jucători noi și spune că jucătorii sunt obosiți și că e nevoit să-i schimbe.

Ce se întâmplă în lume ar trebui să-i dea de gândit. Să ia exemplu de la echipele mari. Liverpool folosește același prim ’11’. Ar trebui să zică ’Nu cumva sunt eu, Dan Petrescu, de vină? Nu cumva sunt de vină cum schimb jucătorii sau că nu antrenez ca toți să fie la același nivel?’”, a declarat Cornel Dinu la Telekom Sport.

În urma acestui succes, Poli Iași urcă pe locul 6, 21 de puncte, ultimul care asigură la finalul sezonului regulat prezența în play-off. CFR Cluj rămâne lider în Liga 1, 27 de puncte, cu două mai mult decât Viitorul Constanța și cu trei peste Universitatea Craiova.

Sursa: News24.ro.