Cum arată lista candidaţilor pentru primăriile din Capitală la alegerile din 9 iunie 2024

De Jurnalul Național Actuale Politică Utile 118 citiri
4 min citire

Inrolare trafic.ro




 

La alegerile locale din 9 iunie 2024, pentru Primăria Bucureşti şi cele şase primării de sector, se luptă, în total, un număr de 56 de candidaţi, atât independenţi, cât şi susţinuţi de partide sau alianţe electorale.

Însă, înscrierea candidaţilor pentru cursa de pe 9 iunie s-a încheiat, iar miercuri seara, candidaturile au rămas definitive, astfel încât există lista completă a candidaţilor pentru primăriile din Bucureşti.

 Lupta pentru Primăria Bucureşti se dă în acest an între nouă candidaţi, după cum urmează:

-Nicuşor Dan – independent
-Gabriela Firea – PSD
-Sebastian Burduja – PNL
-Cristian Victor Popescu Piedone – PUSL
-Diana Şoşoacă Iovanovici – S.O.S. România
-Dorin Iacob – Partidul Alternativa Dreaptă
-Mihai Adrian Enache – AUR
-Alexandru Pânişoară – Partidul Ecologist Român
-Filip Constantin Titian – independent

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 1 Bucureşti

-Clotilde Armand – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-George Cristian Tuţă – Alianţa Electorală PSD PNL
-Ramona Ioana Bruynseels – Partidul Alianţa pentru Unirea Românilor
-Florin Ghidănac – Partidul Blocul Suveranist Român
-Dan Nicolae Podaru – Partidul Ecologist Român
-Iulian Hatmanu – Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
-Daniel Tudorache – independent
-Liviu Negoiţă – Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
-Mircea Florin Andrei – Partidul Alternativa Dreaptă

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 2 Bucureşti

-Radu Nicolae-Mihaiu – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-Rareş Hopincă – Alianţa Electorală PSD PNL
-Andrei Tinu – AUR
-Andrei Gabriel Golgoţiu – Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
-Iolanda Luminiţa Bughiu – Partidul S.O.S. România

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 3 Bucureşti

-Robert Negoiţă – Alianţa Electorală PSD PNL
-Ştefan Lucian Judele – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-Gheorghe Daniel Paul Romeo – Partidul S.O.S. România
-Ana Maria Ciceală – independentă
-Alexandru Marco Niţă – AUR
-Vasile Negrilă – Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 4 Bucureşti

-Daniel Băluţă – Alianţa Electorală PSD PNL
-Paul Ene – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-Dragoş Cătălin Teniţă – Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
-Luana Târziu – Partidul S.O.S. România
-Matei Ştefănescu – AUR
-Simion Dan Călina – PRM
-Mariana Daniela Manole – Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi (D.R.E.P.T.)

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 5 Bucureşti

-Adrian Nicolae Vigheciu – Alianţa Electorală PSD PNL
-Alexandru Paul Dimitriu – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-Vlad Popescu Piedone – Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
-Constantin Mirel State – PRM
-Savel Adrian Albu – Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
-Lidia Vadim-Tudor – AUR
-Ştefănel Dan Marin – Partidul S.O.S. România
-Marian Vanghelie – independent
-Mario Rafael Ilie – Partidul Mişcarea România Suverană
-Michael Dan Ujeuca – Partidul Social Democrat Unit

Candidaţi pentru Primăria Sectorului 6 Bucureşti

-Ciprian Ciucu – Alianţa Electorală PSD PNL
-Monica Iagăr – AUR
-Valentin Licxandru – Partidul Alternativa Dreaptă
-Ana Maria Mihaela Ştefan – Alianţa Dreapta Unită (USR – PMP – Forţa Dreptei)
-Constantin Oprea – PRM
-Alexandru Valeriu Gâdiuţă – Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi (D.R.E.P.T.)
-Anne Maria Cristina Bordianu – Partidul Reînnoim Proiectul European al României REPER
-Daniel Tulugea – Partidul S.O.S. România
-Bogdan Daniel Pintileasa – Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
-Valentin Florea – independent

Sursa – www.antena3.ro