vineri, 26 iunie 2026 ☁️Columbus20°CNoros

Caută în Jurnalul Național

Externe

Expoziţia omagială dedicată pictorului Rafael

Ioana Matei · 19 mai 2020 · Actualizat: 06:38
Rafael Sanzio Portretul lui Baldassare Castiglione

Pictorul Rafael Sanzio, cunoscut simplu ca Rafael, a venit pe lume în 1483 în orașul italian Urbino și a decedat la doar 37 de ani din cauza unei afecțiuni acute, la Roma. Este recunoscut ca unul dintre cei mai influenți artiști ai Renașterii.

O expoziție specială dedicată împlinirii a 500 de ani de la dispariția lui Rafael se va redeschide pe 2 iunie la Roma, având acum o perioadă extinsă de vizitare până pe 30 august, datorită relaxării restricțiilor legate de pandemia de COVID-19, conform Reuters.

Această expoziție omagială a fost inițial deschisă pe 5 martie, dar a fost închisă după doar trei zile din cauza creșterii numărului de cazuri de COVID-19 în Italia. Evenimentul se desfășoară la galeriile Scuderie del Quirinale.

Deși închiderea inițială era programată pentru 2 iunie, organizatorii au anunțat recent că au stabilit parteneriate cu muzee de renume mondial, precum Prado din Madrid, National Gallery din Londra și National Gallery of Art din Washington, pentru a prelungi perioada de împrumut a lucrărilor cu încă trei luni.

„Expoziția oferă o oportunitate unică de a admira o selecție impresionantă a operelor lui Rafael, cum nu s-a mai văzut într-un singur loc”, a declarat Eike Schmidt, directorul Galeriei Uffizi din Florența.

„Suntem încântați să extindem împrumutul a aproximativ 50 de lucrări de artă pentru o perioadă cât mai lungă posibil”, a adăugat el.

Pe parcursul restricțiilor impuse de pandemie, au fost implementate măsuri de protecție pentru lucrări, dar expoziția nu a fost niciodată demontată, curatorii având speranța unei redeschideri.

Expoziția, pentru care au fost vândute în jur de 70.000 de bilete online înainte de vernisajul inițial, reunește 204 opere de artă, dintre care 120 sunt semnate de Rafael însuși.

Pe măsură ce numărul zilnic de cazuri și decese cauzate de COVID-19 a scăzut, autoritățile au început să relaxeze restricțiile de izolare. Totuși, regulile de distanțare socială rămân în vigoare, iar accesul în galeriile expoziției va fi limitat la un număr restrâns de vizitatori.