Ofertă turcă refuzată de Edi Iordănescu din cauza unui motiv important

Edi Iordănescu, liber de contract după despărțirea de Legia Varșovia, a primit o propunere concretă săptămâna trecută, însă a decis să o refuze. Antrenorul în vârstă de 47 de ani a dezvăluit că oferta a venit din Turcia, dar a considerat că riscurile erau prea mari pentru a o accepta, potrivit Digisport.
Tehnicianul român și-a încheiat mandatul la formația din Varșovia pe 31 octombrie 2025, după ce fusese numit în funcție pe 16 iunie. Aceasta a fost prima sa experiență ca antrenor după perioada de doi ani și jumătate petrecută pe banca echipei naționale a României. Într-o intervenție la emisiunea Digi Sport Special, Iordănescu a oferit detalii despre discuțiile purtate.
„Mi s-a părut riscul foarte mare”
Antrenorul a explicat că a fost recent în Turcia pentru a urmări două meciuri din cupele europene, ocazie cu care a primit și propunerea. Clubul respectiv se afla însă într-o situație dificilă, iar Iordănescu a considerat că timpul rămas din campionat, doar două luni, nu i-ar fi permis să intervină decisiv.
„Orice e posibil. Am fost acum în Turcia pentru două meciuri europene și a fost o ofertă chiar de acolo. Un club într-un moment very delicat. Mi s-a părut riscul foarte mare, posibilitatea de a interveni când mai sunt doar două luni din campionat e limitată. Am preferat să-i zic pas”, a declarat Edi Iordănescu.
Ce planuri are Edi Iordănescu
Deși a avut mai multe discuții după plecarea de la Legia, Edi Iordănescu nu s-a grăbit să accepte o nouă provocare. El a subliniat că dorește să revină cât mai repede în activitate, dar nu în orice condiții, ci caută un proiect care să i se potrivească.
„Vreau cât mai repede să mă întorc în circuit. Dar așa cum mă cunoașteți, nu în orice condiții. Au fost mai multe discuții, chiar și săptămâna asta, dar nu s-au concretizat momentan. Îmi doresc cât mai repede, dar într-un proiect care să mă reprezinte”, a mai spus tehnicianul.










