Un ieșean a primit 5 ani de închisoare pentru o tentativă de omor cu mașina

Un ieșean a fost condamnat la cinci ani de închisoare pentru că a încercat să omoare cu mașina un bărbat care sărise în ajutorul fostei sale iubite, pe care o agresa. Deși a încercat să convingă judecătorii că a fost vorba de autoapărare, magistrații Curții de Apel i-au demontat argumentele punct cu punct, bazându-se pe faptele petrecute în seara de 23 august 2024.
O vizită cu bâtele pregătite
Totul a pornit după ce Dragoș Potop, după ce băuse într-o crâșmă din localitatea Drăgușeni, s-a gândit să-i facă o vizită fostei sale iubite, F.S. Motivul declarat era unul pașnic, anume să-i ducă fetei acesteia niște dulciuri. Numai că lucrurile stau puțin diferit, din moment ce Potop nu a mers singur. Și-a luat cu el trei prieteni, toți înarmați cu bâte, pentru că, după cum s-a stabilit ulterior, era „posibil să iasă cu bătaie”.
Asediu la poarta fostei iubite
Ajunși la locuința femeii, cei patru au declanșat un scandal în toată regula. Au început să lovească gardul cu bâtele, rupând scânduri din acesta și asediind practic casa. Nici măcar nu s-au oprit aici. La un moment dat, Potop a sărit în curte, unde a tras cu un pistol cu bile într-o rudă a fostei iubite, dar a și încasat o lovitură cu un scaun în timpul altercației.
Vecinul erou, lovit cu mașina
Scandalul a fost auzit de un vecin, A.L., care locuia la doar 50 de metri distanță. Alarmat de strigătele de ajutor ale lui F.S., tânărul nu a stat pe gânduri. A luat o furcă și s-a repezit spre grupul de atacatori pentru a o apăra pe femeie. L-a lovit pe Potop cu latul furcii, apoi a lovit și mașina acestuia. Iar reacția lui Potop a fost de o violență extremă. Refugiat în automobil, a demarat în trombă, l-a izbit în plin pe A.L. și l-a purtat pe capotă aproximativ 40 de metri, după care a virat brusc pentru a-l arunca pe carosabil. V-ați fi putut imagina că o simplă ceartă poate escalada atât de rapid?
Fără milă nici după faptă
Dar povestea nu se termină aici.
A doua zi, cu victima sa internată în spital, Dragoș Potop i-a trimis mesaje de amenințare. În fața instanței, a încercat să-i înduplece pe judecători, susținând că nu a vrut să ucidă, ci, dimpotrivă, să-și salveze viața. Pe bune? Cum poți susține că te-ai apărat când tu ai venit la fața locului cu trei prieteni și bâte? Argumentele sale (care au fost parțial susținute și la prima instanță) au fost însă desfăcute fir cu fir de magistrații de la Curtea de Apel, care au menținut sentința de cinci ani de închisoare.









