duminică, 14 iunie 2026

Caută în Jurnalul Național

Externe

Kim Jong Un numește Coreea de Sud statul cel mai ostil și promite consolidarea nucleară

Ramona Badea · 24 martie 2026 · Actualizat: 05:44
Kim Jong Un

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a promis să consolideze în mod „ireversibil” statutul țării sale de putere nucleară. Într-un discurs tăios, acesta a calificat Coreea de Sud drept „cel mai ostil” stat, semnalând o nouă eră de tensiuni în peninsulă.

America, acuzată de terorism de stat

Vorbind luni în fața parlamentului de la Phenian (un organism, e drept, fără putere reală de decizie), Kim a lansat un atac direct la adresa Statelor Unite. El a acuzat Washingtonul de „terorism de stat şi agresiune” la nivel global, făcând o referire aparentă la conflictul din Orientul Mijlociu. Mai mult, liderul de la Phenian a afirmat că țara sa va juca un rol mult mai puternic într-un front unit împotriva Washingtonului, pe fondul intensificării sentimentelor antiamericane.

Și totuși, nu l-a numit direct pe președintele american Donald Trump.

Confruntare sau coexistență?

În ciuda retoricii dure, Kim a lăsat o portiță deschisă. El a transmis că este la latitudinea adversarilor săi „să aleagă confruntarea sau coexistenţa paşnică, iar noi suntem pregătiţi să răspundem la orice alegere”. Până la urmă, cum vine asta? Declarațiile sale se aliniază cu cele de la Congresul Partidului Muncitorilor de luna trecută. Atunci, deși a denigrat Seulul, a lăsat deschisă ușa dialogului cu administrația Trump.

Numai că există o condiție clară. Washingtonul trebuie să renunțe la cererile privind dezarmarea nucleară a Coreei de Nord ca o condiție prealabilă pentru orice negociere.

Constituția, rescrisă pentru un nou inamic

Adunarea Populară Supremă, care și-a încheiat luni sesiunea de două zile, a adoptat și o constituție revizuită. Mass-media de stat nu a specificat exact modificările, dar se așteaptă ca revizuirile să codifice Coreea de Sud drept inamic permanent și să elimine orice referire la o națiune comună.

Această mișcare este în perfectă concordanță cu poziția dură adoptată de Kim, după ce în 2024 a declarat oficial că Phenianul va renunța la obiectivul său istoric de unificare pașnică cu Coreea de Sud.