vineri, 12 iunie 2026

Caută în Jurnalul Național

Economie

Un oraș din România revoluționează transportul public. Biletul de 24 de ore costă doar 1 leu

Ionut Badea · 21 aprilie 2026 · Actualizat: 16:47
transport public Arad

Locuitorii din Arad vor plăti doar un leu pentru o zi întreagă de călătorie cu autobuzul, troleibuzul sau tramvaiul. Această decizie transformă orașul într-un exemplu național de transport public accesibil.

REZUMAT:

  • Aradul introduce un bilet de transport public valabil 24 de ore la prețul simbolic de 1 leu.
  • Tariful este de opt ori mai mic decât cel din București pentru o perioadă similară.
  • Măsura vizează încurajarea utilizării transportului în comun și reducerea traficului auto.

Aradul, pionier în transportul public ieftin

Inițiativa arădeană vine ca o gură de aer proaspăt pentru bugetele cetățenilor.

Municipiul Arad a lansat în transparență decizională una dintre cele mai avantajoase politici tarifare din România. În prezent, un bilet de transport în comun în Arad costă 4,5 lei. Dar, prin noua măsură, călătorii vor beneficia de acces nelimitat pe toate liniile timp de 24 de ore, pentru doar un leu.

„Primarul Călin Bibarț a propus un sistem simplu și eficient: bilet valabil 24 de ore pe toate liniile, la doar 1 leu! Când transportul public devine atât de accesibil, mașina personală nu mai este o necesitate zilnică. Ai fi dispus să renunți la mașină dacă biletul de tramvai ar fi 1 leu/zi?”

Această inițiativă a fost postată pe Facebook de Primăria Municipiului Arad, citându-l pe primarul Călin Bibarț.

Bucureștiul, de opt ori mai scump

În Capitală, situația este drastic diferită. Un titlu de călătorie STB valabil 24 de ore costă 8 lei, adică de opt ori mai mult decât în Arad. Și un bilet STB valabil 90 de minute ajunge la 3 lei.

Mai exact, în ianuarie 2026, a existat o propunere de creștere a tarifului la 5 lei pentru o singură călătorie, dar aceasta nu a fost votată în Consiliul General.

Măsura din Arad se aliniază discuțiilor europene care vizează reducerea tarifelor la transportul public. Scopul este diminuarea impactului creșterii prețurilor la energie și încurajarea mobilității sustenabile.

<

Impactul asupra cetățeanului

Această politică tarifară din Arad afectează direct buzunarul cetățenilor, oferindu-le o alternativă mult mai ieftină la mașina personală. Economiile lunare pot fi substanțiale pentru familiile care depind de transportul public, eliberând resurse pentru alte nevoi.

Aradul își propune să transforme transportul public într-o opțiune eficientă și sustenabilă, combinând tarifele reduse cu investițiile în material rulant modern. Vom reveni cu detalii pe măsură ce situația evoluează.