luni, 22 iunie 2026 🌧Columbus18°CPloaie

Caută în Jurnalul Național

Sănătate

De miercuri – mai multe ţări intră în zona galbenă pentru care se impune carantina de 14 zile

Delia Matei · 06 octombrie 2020 · Actualizat: 06:29
covid vaccin

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat, incluzând 49 de națiuni pentru care, începând de miercuri, se va aplica măsura carantinei pentru persoanele care sosesc în România.

Începând cu 7 octombrie, printre țările incluse în zona galbenă se numără Israel, Spania, Republica Moldova, Franța, Olanda, Belgia, Statele Unite, Marea Britanie, Ungaria, Ucraina și Austria, conform deciziei CNSU.

Lista completă a țărilor pentru care se va impune carantina la domiciliu timp de 14 zile este următoarea:

Israel, Andorra, Muntenegru, Bahrain, Aruba, Argentina, Bonaire, Saint Eustatius și Saba, Spania, Cehia, Costa Rica, Puerto Rico, Bahamas, Republica Moldova, Franța, Olanda, Gibraltar, Polinezia Franceză, Sint Maarten, Liban, Belgia, Panama, Capul Verde, Statele Unite, Peru, Kuweit, Columbia, Brazilia, Armenia, Marea Britanie, Islanda, Oman, Irak, Maldive, Paraguay, Luxemburg, Belize, Emiratele Arabe Unite, Palestina, Danemarca, Libia, Ungaria, Chile, Slovacia, Ucraina, Austria, Curacao, Georgia și Qatar.

„Pentru persoanele care sosesc din țări cu un indice de infectare mai ridicat decât cel din România, se aplică reguli stricte. Cei care intenționează să rămână în România timp de trei zile pot prezenta un test negativ efectuat în ultimele 48 de ore. Cei care planifică o ședere mai lungă vor fi supuși carantinei timp de 14 zile, având opțiunea de a efectua un test în a opta zi, la cerere. Dacă testul este negativ și nu prezintă simptome, aceștia pot ieși din carantină după 10 zile. Ceilalți vor rămâne în carantină pentru întreaga perioadă de 14 zile”, a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, luni seara.