Forţele Navale Române au predat comanda Grupării Navale Permanente NATO

Luni, Forțele Navale Române (FNR) au transferat comanda Grupării Navale Permanente NATO de Luptă Contra Minelor SNMCMG-2 (Standing NATO Mine Counter Measures Group 2), conform unui comunicat de presă emis marți de Statul Major al Forțelor Navale (SMFN).
Acest eveniment a fost organizat, în premieră, prin videoconferință (VTC), ca măsură de precauție în contextul pandemiei COVID-19.
Comanda SNMCMG-2, preluată de România pentru o perioadă de șase luni de către căpitanul-comandor Valentin-Cătălin Vlad, a fost înmânată omologului grec, căpitan-comandor Dimitrios Katsouras. Ceremonia a fost condusă de comodorul Jeanette Morang, reprezentant al Forțelor Navale ale Regatului Țărilor de Jos, care deține funcția de comandant al Forțelor de Suprafață din cadrul Comandamentului Maritim NATO (MARCOM).
„Prin preluarea comenzii SNMCMG-2, Forțele Navale Române au demonstrat, pentru prima dată, capacitatea de a contribui la securitatea aliaților. Gruparea navală a jucat un rol esențial în menținerea capacității de reacție rapidă și a valorilor NATO. Aceste ultime șase luni ne-au arătat că, împreună, suntem puternici, dedicați și flexibili, pregătiți să ne adaptăm la orice mediu operațional, fie el prietenos sau provocator. Vânt bun din pupa!” a declarat Valentin-Cătălin Vlad în cadrul ceremoniei.
Comodorul Jeanette Morang a subliniat importanța contribuției aduse de experiența căpitanului român în cele șase luni de conducere a grupării NATO.
„Vreau să evidențiez modul în care ați gestionat misiunile în condiții dificile, fără precedent, impuse de măsurile de protecție din cauza pandemiei globale COVID-19. Aceste măsuri v-au obligat să rămâneți permanent la bordul navei, iar expresia ‘fiți în siguranță’ a căpătat o nouă semnificație. MARCOM apreciază modul în care SNMCMG-2, sub comanda căpitanului-comandor Valentin-Cătălin Vlad, a reușit să îndeplinească misiunile în siguranță. Deși unele exerciții internaționale au fost anulate, ați reușit să mențineți capacitatea de reacție rapidă a NATO, valorificând toate oportunitățile de colaborare cu forțele navale aliate. Mulțumesc Forțelor Navale Române pentru contribuția semnificativă adusă grupării NATO și vă doresc mult succes în misiunile viitoare!” a adăugat Jeanette Morang.
Căpitanul-comandor Valentin-Cătălin Vlad a condus statul major al grupării, care a inclus și trei ofițeri din forțele navale partenere, conform politicii NATO de organizare a grupărilor navale permanente, de la bordul navei comandant, puitorul de mine și plase 274 „Viceamiral Constantin Bălescu”.
Sub conducerea ofițerului român, misiunile SNMCMG-2 din perioada ianuarie-iunie 2020 au fost desfășurate în Marea Neagră, Marea Egee și Marea Mediterană, implicând nave militare din Bulgaria, Germania, Grecia, România și Turcia, conform planului de generare a forțelor realizat de Comandamentul Maritim Aliat al NATO (MARCOM).
Astfel, SNMCMG-2, având pentru prima dată un ofițer român la conducere, a acționat pentru asigurarea reacției rapide la nivelul NATO și pentru îmbunătățirea interoperabilității între forțele navale aliate, promovând în același timp imaginea Alianței Nord-Atlantice prin exercițiile comune și activitățile desfășurate pe mare și în porturile unde și-a reîntărit capacitatea de luptă.












