Care este filmul care i-a adus cei mai mulți bani lui Arnold Schwarzenegger?

„A fost filmul din care am câștigat cei mai mulți bani din toată cariera mea”
Finanțarea de tip „backend”, în care actorii primesc un procent din profitul generat după distribuirea filmului, s-a dovedit o alegere extrem de inspirată. Filmul a încasat peste 200 de milioane de dolari la nivel global, iar partea actorului a depășit 40 de milioane. „A fost filmul din care am câștigat cei mai mulți bani din toată cariera mea, fără îndoială,” a recunoscut el. Iar când gazda a sugerat suma de 20 de milioane de dolari, Schwarzenegger a izbucnit în râs: „O, mult mai mult! Haide, ce-i cu tine?!”
„Twins” a fost prima încercare a lui Schwarzenegger de a ieși din tiparul de „dur” de la Hollywood și de a aborda genul comediei. Filmul, regizat de Ivan Reitman, prezintă povestea a doi frați gemeni, total diferiți, unul masiv, educat și puternic (Schwarzenegger), celălalt mic, șiret și plin de umor (DeVito), care se reunesc după ce au fost separați la naștere.
Actorul a mai dezvăluit că existau planuri serioase pentru o continuare intitulată „Triplets”, în care ar fi jucat și Eddie Murphy. Din păcate, proiectul a fost abandonat după moartea regizorului Ivan Reitman. „Totul era pregătit, dar din păcate, Reitman a decedat chiar înainte să începem filmările,” a explicat Schwarzenegger.
De-a lungul anilor, relația dintre Schwarzenegger și DeVito a rămas una foarte apropiată. Recent, Arnold a distribuit pe Instagram o fotografie cu DeVito și fostul prim-ministru britanic Tony Blair, însoțită de mesajul: „Îmi place să-mi reunesc vechii prieteni! A fost fantastic să-l revăd pe dragul meu prieten Tony Blair și să-l prezint fratelui meu, @dannydevito.”
În prezent, Schwarzenegger poate fi urmărit în serialul „FUBAR”, unde interpretează un agent CIA ajuns aproape de pensionare, dar prins într-o ultimă misiune periculoasă.
Arnold Schwarzenegger și Danny DeVito, cele două vedete din comedia „Gemenii”.
Sursa: www.filmnow.ro







