miercuri, 24 iunie 2026 ☀️Columbus21°CSenin

Caută în Jurnalul Național

Auto

Mai mulţi şoferi români utilizează doar carburanţi premium

Daniela Preda · 18 august 2021 · Actualizat: 10:31
9mol benzinarie1

Peste 50% dintre şoferii români alimentează cu carburant premium cel puţin ocazional, iar unul din trei utilizează exclusiv acest tip de carburant, potrivit unui sondaj efectuat la nivel naţional, comandat de MOL şi remis, miercuri, AGERPRES.

Consumatorii aleg acest tip de carburant în primul rând pentru a proteja motoarele vehiculelor, însă calitatea acestui tip de carburant comparativ cu cea a carburantului de bază şi o performanţă mai bună la condus reprezintă alţi factori decisivi pentru această alegere. Pentru 74% dintre şoferi, calitatea carburantului reprezintă un factor determinant în alegerea staţiei de alimentare.

Astfel, la funcţionarea mai bună a motorului (39%), calitatea mai bună (37%) şi performanţa mai bună (32%) sunt principalele motive pentru care şoferii români optează pentru carburanţii premium, potrivit sondajului MOL.

Pe de altă parte, preţul este principalul factor pentru care consumatorii rămân rezervaţi în achiziţionarea de carburant premium, iar un alt răspuns frecvent oferit este cel potrivit căruia calitatea carburantului obişnuit este suficient de bună.

Cu toate acestea, 83% dintre respondenţi sunt de acord cu afirmaţia potrivit căreia carburantul premium asigură o performanţă mai bună la condus. Cu alte cuvinte, utilizarea carburantului premium reprezintă plus valoare în raportul preţ-calitate. Această abordare este susţinută şi de faptul că marea majoritate a şoferilor (76%) aleg staţia de alimentare în funcţie de calitatea carburantului, urmată de preţ (63%) şi de amplasarea acesteia (53%).

În mod mormal, majoritatea şoferilor sunt conştienţi de faptul că un carburant premium curăţă motorul, sporeşte performanţa vehiculului şi prelungeşte durata de viaţă a acestuia şi va reduce costurile de întreţinere.

„MOL pune clientul în centrul tuturor activităţilor sale şi oferă nu doar o gamă largă de produse şi servicii, ci şi calitate, tocmai pentru a răspunde celor mai ridicate standarde şi exigenţe. Formula MOL EVOTECH, prezentă în carburanţii MOL EVO, înglobează rezultatul multor ani de cercetare şi inovaţie şi este răspunsul pe care MOL îl oferă tuturor şoferilor pasionaţi de condus. Recomandăm utilizarea constantă a unui carburant premium deoarece acesta protejează motorul maşinii şi oferă o experienţă superioară la volan”, a declarat Levente Borviz, Head of Retail MOL România.

În România, grupul MOL este o companie de petrol şi gaze internaţională integrată şi independentă, cu sediul central în Budapesta, Ungaria. Are operaţiuni în peste 40 de ţări şi 25.000 de angajaţi.

Aşadar, MOL controlează trei rafinării şi două unităţi petrochimice la nivelul managementului integrat al lanţului de aprovizionare în Ungaria, Slovacia şi Croaţia.
Compania are, de asemenea, o reţea de aproximativ 2.000 de staţii de servicii în 10 ţări din Europa Centrală şi de Est, dintre care 243 în România.