Simone Tempestini s-a impus în Raliul Transilvaniei

De Jurnalul Național Auto 72 citiri
3 min citire

Simone Tempestini s-a impus clar în etapa sa de casă, Raliul Transilvaniei, și este mare favorit să câștige, la numai 24 de ani, al patrulea titlu național absolut. Printre reprezentanții celor 90 de echipaje care au luat startul s-au numărat și 17 doamne și domnișoare.

Unele dintre ele au reușit să urce și pe podium la clasele lor. După victoriile din Raliul Argeșului, Raliul Aradului și Raliul Harghitei, pentru Simone a urmat o perioadă neagră cu abandon la Sibiu și Iași, care i-au pus în pericol statutul de campion. Succesul înregistrat în weekend îl readuce în prim plan, iar înaintea rundei finale, care va avea loc la Brașov, pornește cu prima șansă, având nevoie de un loc în Top 4 pentru a-și asigura prima poziție la finalul sezonului.

Raliul Transilvaniei s-a încheiat cu Super Speciala din centrul municipiului Cluj Napoca, acolo unde mii de spectatori au sărbătorit victoria lui Tempestini. Pilotul de la Napoca Rally Academy a fost urmat pe podium chiar de colegul său de echipă, Bogdan Marișca, în timp ce podiumul competiției a fost completat de belgianul Joachim Wagemans.

Runda din Cluj a fost parte și din Tour European Rally, competiție continentală care și-a desfășurat etapele precedente în Franța, Spania și Belgia, iar ultima strigare se va da în Elveția la mijlocul lunii octombrie. De altfel, reprezentanți din 5 țări s-au duelat la Raliul Transilvaniei.

Francesca Maior, campioană la două clase
La start au fost și 17 reprezentante ale sexului frumos, un record pentru etapele din campionatul intern în 2019. Cel mai bine clasată în topul general a fost Alina Bianca Pop, cea care a încheiat pe locul 10 din postura de copilot pentru Mihnea Mureșan. Pe 11 s-a clasat Alex Filip, având-o în dreapta pe Mihaela Dobranici, singura româncă de până acum cu participare într-o etapă din Campionatul Mondial de Raliuri (WRC).

Pe Clase, în același echipaj cu Mureșan, Alina Bianca Pop a fost pe primul loc atât la Două Roți Motrice și la Clasa RC4.

Francesca Maior a reușit să urce de nu mai puțin de trei ori pe podium la Cluj Napoca. În vârstă de 19 ani, Francesca a fost copilot pentru fratele ei mai mare, Norbert Maior (21 de ani), iar aceștia au încheiat pe locul 1 la Juniori, la Clasa RC5 și pe 2 la Două Roți Motrice. De altfel, frații Maior și-au asigurat deja titlul de campioni la RC5 și Juniori cu o etapă înainte de final.

Singurul echipaj exclusiv feminin format din Cristiana Oprea și Diana Hațegan a încheiat pe locul 6 în Cupa Dacia, în timp ce singura reprezentantă feminină în divizia istoricelor, Mirela Bucovicean a ratat la limită podiumul, terminând pe poziția a patra.

Sursa: Financiarul.ro.