duminică, 07 iunie 2026

Caută în Jurnalul Național

Tech

Disney+ anunță o nouă majorare a abonamentelor. A patra creștere consecutivă

Razvan Rusu · 24 septembrie 2025 · Actualizat: 14:20
Disney.webp

Walt Disney a informat marți că prețurile serviciului de streaming Disney+ din Statele Unite vor fi din nou ajustate în sus, începând cu 21 octombrie, ca parte a strategiei de creștere a profitului pe segmentul digital, relatează Reuters.

Majorarea nereglementată a numărului de maşini autonome ar duce la o creştere de 40% a emisiilor de CO2RecomandăriMajorarea nereglementată a numărului de maşini autonome ar duce la o creştere de 40% a emisiilor de CO2

Disney+ anunță o nouă majorare a abonamentelor. A patra creștere la rând

Planul cu reclame va fi mai scump cu 2 dolari, urmând să ajungă la 11,99 dolari pe lună, în timp ce varianta premium, fără reclame, se va majora cu 3 dolari, până la 18,99 dolari lunar.

Tehnologie de încredere pentru întreaga familie: Cum configurăm un ecosistem digital accesibil în 2026RecomandăriTehnologie de încredere pentru întreaga familie: Cum configurăm un ecosistem digital accesibil în 2026

De asemenea, abonamentele premium anuale vor crește cu 30 de dolari, ajungând la 189,99 dolari. Și pachetele care includ Hulu și ESPN+ vor avea tarife mai ridicate, potrivit datelor publicate pe site-ul companiei.

Care era prețul inițial al abonamentului

Lansat în noiembrie 2019, la prețul de 6,99 dolari pe lună, Disney+ a cunoscut mai multe scumpiri succesive, ca parte a planului de reducere a pierderilor și transformare a serviciului de streaming într-un motor de creștere. Divizia a raportat pentru prima dată profit anul trecut.

Fluxuri automate de email care cresc conversiile în eCommerceRecomandăriFluxuri automate de email care cresc conversiile în eCommerce

Este deja al patrulea an consecutiv când compania majorează tarifele, după scumpirea abruptă de 38% din decembrie 2022, urmată de noile valuri de creșteri introduse în octombrie 2023 și 2024.