joi, 25 iunie 2026 ☀️Beijing31°CSenin

Caută în Jurnalul Național

Tech

Disney+ anunță o nouă majorare a abonamentelor. A patra creștere consecutivă

Razvan Rusu · 24 septembrie 2025 · Actualizat: 14:20
Disney.webp

Walt Disney a informat marți că prețurile serviciului de streaming Disney+ din Statele Unite vor fi din nou ajustate în sus, începând cu 21 octombrie, ca parte a strategiei de creștere a profitului pe segmentul digital, relatează Reuters.

Disney+ anunță o nouă majorare a abonamentelor. A patra creștere la rând

Planul cu reclame va fi mai scump cu 2 dolari, urmând să ajungă la 11,99 dolari pe lună, în timp ce varianta premium, fără reclame, se va majora cu 3 dolari, până la 18,99 dolari lunar.

De asemenea, abonamentele premium anuale vor crește cu 30 de dolari, ajungând la 189,99 dolari. Și pachetele care includ Hulu și ESPN+ vor avea tarife mai ridicate, potrivit datelor publicate pe site-ul companiei.

Care era prețul inițial al abonamentului

Lansat în noiembrie 2019, la prețul de 6,99 dolari pe lună, Disney+ a cunoscut mai multe scumpiri succesive, ca parte a planului de reducere a pierderilor și transformare a serviciului de streaming într-un motor de creștere. Divizia a raportat pentru prima dată profit anul trecut.

Este deja al patrulea an consecutiv când compania majorează tarifele, după scumpirea abruptă de 38% din decembrie 2022, urmată de noile valuri de creșteri introduse în octombrie 2023 și 2024.