Walt Disney a informat marți că prețurile serviciului de streaming Disney+ din Statele Unite vor fi din nou ajustate în sus, începând cu 21 octombrie, ca parte a strategiei de creștere a profitului pe segmentul digital, relatează Reuters.
RecomandăriMajorarea nereglementată a numărului de maşini autonome ar duce la o creştere de 40% a emisiilor de CO2Disney+ anunță o nouă majorare a abonamentelor. A patra creștere la rând
Planul cu reclame va fi mai scump cu 2 dolari, urmând să ajungă la 11,99 dolari pe lună, în timp ce varianta premium, fără reclame, se va majora cu 3 dolari, până la 18,99 dolari lunar.
RecomandăriTehnologie de încredere pentru întreaga familie: Cum configurăm un ecosistem digital accesibil în 2026De asemenea, abonamentele premium anuale vor crește cu 30 de dolari, ajungând la 189,99 dolari. Și pachetele care includ Hulu și ESPN+ vor avea tarife mai ridicate, potrivit datelor publicate pe site-ul companiei.
Care era prețul inițial al abonamentului
Lansat în noiembrie 2019, la prețul de 6,99 dolari pe lună, Disney+ a cunoscut mai multe scumpiri succesive, ca parte a planului de reducere a pierderilor și transformare a serviciului de streaming într-un motor de creștere. Divizia a raportat pentru prima dată profit anul trecut.
RecomandăriFluxuri automate de email care cresc conversiile în eCommerceEste deja al patrulea an consecutiv când compania majorează tarifele, după scumpirea abruptă de 38% din decembrie 2022, urmată de noile valuri de creșteri introduse în octombrie 2023 și 2024.








